18 fotografií Obrázky z Londýna: 25. - 28. září 2010
Londýn nas překvapil. Překvapil svojí velikostí, multikulturností, dopravou. Mimochodem metro je kouzelné. Soupravy jsou spíše takové malé vláčky, které nikam nespěchají. S představou, že jste v zemi čaje se rozlučte, na každém kroku je k mání kafe, čaj jen někde. Britové jsou zvědaví, nemají problém vás oslovit a zeptat se odkud a kam jedete.
12 fotografií Zřícenina hradu Šumburk: 12. září 2010
Na hrad jsme vyrazili v pozdní nedělní odpoledne. Trochu jsme zakufrovali na žluté turistické značce. Počasí celkem vyšlo, oblohu zachránil polarizační filtr na objektivu. Na zpáteční cestě jsme posbírali mnoho klouzků a bedel, byla dobrá večeře.
36 fotografií Sychrov - Skotské hry: 21. srpna 2010
Již po desáté ovládli Skoti státní zámek Sychrov, kde se konaly po dva dny tradiční skotské hry, které stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska. Počasí hrám přálo. Modrá obloha bez obláčků přála návštěvníkům, fotografům nadělila tvrdé kontrastní světlo.
18 fotografií Za satany na Velký vrch: 15. srpna 2010
Nízký zalesněný kuželovitý vrch (303 m n. m.) asi 1 km severně od obce Vršovice. Jediná lokalita v severozápadních Čechách vyhlášená za účelem ochrany stanovišť teplomilných hub, zvláště hřibů a muchomůrek. My jsme se na Velký vrch vypravili hledat a fotit hřiby satany.
18 fotografií Sjíždění Ohře z Kynšperka do Vojkovic: 24. - 27. června 2010
Děvět lodí, přes dvacet lidí. Do Kynšperka jsme dojeli vlakem z Mostu. V půjčovně lodí, téměř na břehu Ohře jsme vyzvedli lodě, pádla, vesty a sudy. Prrvní noc jsme nocovali na Šabině a dále pak v Lokti a na Huberťáku. Poslední den jsme dojeli do Vojkovic a vlakem s jedním přestupem v Klašterci nad Ohří se vrátili do Mostu.
18 fotografií Zřícenina hradu Kamýk a vyhlídka Kalvárie: 1. května 2010
Zprávy o Kamýku pochází z r. 1319, kdy král Jan Lucemburský udělil hrad, označený při této příležitosti jako tvrz, v dědičné léno Jindřichovi z Kamýka. Kamýk střežil spolu se Střekovem labskou vodní cestu. Vyhlídka Kalvárie je na skalnatém ostrohu který se vypíná nad pravým břehem Labe s krásným vyhledem na Českou bránu. Pro tři kříže, stojící na vrchu a zmiňované již v r. 1587, též Tříkřížový vrch. Vyhlídka je součástí stejnojmenné přírodní rezervace.
18 fotografií Oblík a Pařez: 17. - 18. dubna 2010
Naše oblíbená destinace Oblík. Výrazný vrch severně od Loun, nejjižněji položená pětistovka Českého Středohoří.
Pařez jedna ze sedmistovek, třetí nejvyšší vrch Českého středohoří (1. Milešovka, 2. Hradišťany, …), vegetací porostlý vrch, tyčící se nad hradem Kostomlaty. Na jižní straně vrcholu je palouček, ze kterého je alespoň trochu výhled na Hazmburk a horu Říp. Stejně jako Oblík má Pařez vrcholovou knihu.
24 fotografií Tobiášův vrch, vrchy Číčov a Kamýk: 7. - 15. dubna 2010
Vydali jsme se za konikleci a hlavačky. Na Tobiášově vrchu jsme konečně objevili koniklec otevřený. Stejně jako Alexander von Humboldt a Johann Carl Freiesleben i my jsme "dobili" vrch Kamýk a prohledli si čedičové amfiboly na vrcholu kopce. Humboldt s Freieslebenem navštívili vrch Kamýk 1. srpna 1791.
18 fotografií Velikonoce na Jižní Moravě: 2. - 4. dubna 2010
Kam na velikonoce? Letos to byla Jižní Morava. Po revizi kde co bude v dubnu otevřeno jsme vybrali kláštery, jeskyni Balcarku, Slavkovské bojiště, zámek v Náměšti nad Oslavou a naše příbuzné v Kobilnicích u Brna, Dolních Kounicích a Miroslavi. Neplánovaně jsme nocovali ve Velké Bíteši a tak objevili překrásný kostel sv. Jana Křtitele.
18 fotografií Kytlice, Farská louka ve Slunečné a Konojedy: 28. března 2010
Pro naši úplně první fotovýpravu za šafrany jsme si vybrali vesničku Kytlice, která se nachází severně od Nového Boru. Pokud bychom neuspěli, plánem B bylo navštívit Farskou louku ve Slunečné, která leží na jihozápadě od Nového Boru. Nakonec jsme zvládli oboje a ještě jsme stihli zajet do Konojed, podívat se na Konojedské bochníky.
24 fotografií Dolní Poohří: 20. března 2010
Rozkládá se v katastru obcí Libochovice, Kostelec nad Ohří, Budyně nad Ohří, Doksany, Bohušovice nad Ohří a Litoměřice. Celková rozloha činí zhruba 40 kilometrů čtverečních a osu parku vytváří meandrující řečiště řeky Ohře. Důvodem ochrany tohoto území jsou fragmenty lužních lesů se zachovalými zbytky přirozené vegetace. My jsme navštívili lokality les pod Šebínem a přírodní rezervaci Myslivnu.
18 fotografií Hrad Kostomlaty (Sukoslav): 13. února 2010
Zřícenina hradu ovládá vrchol kopce (560 m n.m.) nad obcí stejného jména, asi 10 kilometrů jižně od Teplic. Na hrad se lze dostat několika cestami. První, pohodlná, začíná Hřbitovní ulicí a kolem bývalé hájovny a dvou rybníků pozvolna stoupá k hradu. Druhá vede ulicí Sukoslavskou a je označena zelenou turistickou značkou. Podle pověsti na hradě bloudí duch se znamením černého kalicha na čele. Duchem má být husitský vůdce Jakoubek z Vřesovic, který hrad roku 1434 neúspěšně obléhal a o rok později hrad koupil.       www.hradkostomlaty.sweb.cz
18 fotografií Kouřící kopec - mrazivé odpoledne na Borečském vrchu: 2. února 2010
Boreč je protkán systémem přirozených "komínů", dutin, které začínají na jeho úpatí a končí na několika místech na vrcholu. Mohutná masa kamení a hornin se přes léto ohřívá a akumuluje teplo. V zimě pak proudí vzduch komínovým efektem skrze ohřáté průduchy a dostává se ven právě na vrcholu kopce. Tento přírodní úkaz na první pohled budí dojem dosud činné sopky, jedná se ale o přírodní kondenzátor tepla.
18 fotografií Poslední lednový den na Oblíku: 31. ledna 2010
Sluníčko rozehnalo mraky a tak jsme vyrazili na Oblík. Mrzlo, slunce nízko nad obzorem měnilo barvu krajiny od modré po oranžovou.
18 fotografií Osecký hrad Rýzmburk: 30. ledna 2010
Hrad byl dostavěn v letech 1241 až 1250. Vzhledem k své nebývalé rozloze dostal název Riesenburg (Obří hrad, počeštěně Rýzmburk). Hrad je v majetku Státních lesů, město Osek dlouhodobě usiluje o jeho převzetí do vlastní správy, aby mohly být zahájeny nezbytné záchranné práce v hradní kapli, podepření ohrožených hradeb a nutném zakonzervování stávajícího zdiva a rozpadávajících se věží.